Pakowanie samochodu na wyjazd – zobacz jak się do tego zabrać!

Pakowanie samochodu przed wakacjami czy innym typem wyjazdu to zadanie, które może wydawać się proste. W rzeczywistości wymaga sporej organizacji i planowania. Aby efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń i uniknąć stresu na trasie, warto zastosować kilka sprawdzonych trików. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące tego, jak zabrać się do pakowania samochodu.

Planowanie pakowania samochodu – fundament efektywnego wykorzystania miejsca

Przed rozpoczęciem pakowania warto przemyśleć, jakie rzeczy zabierzemy ze sobą na wyjazd i w jakiej ilości. Jeśli nie mamy jeszcze listy rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać, warto ją sporządzić. Dzięki temu łatwiej nam będzie zorganizować bagaż i nie zapomnimy o żadnym przedmiocie.

W przypadku pakowania samochodu na wyjazd, bardzo ważne jest efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dlatego też warto zastanowić się, jakie akcesoria do pakowania samochodu będą nam potrzebne. Odpowiednio dobrana torba czy walizka kompozytowa pozwolą nam zaoszczędzić miejsce.

Torba czy walizka kompozytowa – w co spakować rzeczy? 

Bagaże ułożone w bagażniku samochodowoym w sposób bezpieczny i ergonomiczny.

Walizki kompozytowe są zwykle bardziej sztywne i odporne na uszkodzenia niż torby. Mają także wbudowane kółka i uchwyty, co ułatwia ich transport. Walizki są zwykle łatwiejsze w ułożeniu i pakowaniu, ponieważ mają sztywną konstrukcję, która umożliwia lepszą ochronę zawartości. Dodatkowo, walizki często posiadają wiele kieszeni i przegródek, dzięki czemu łatwiej jest zorganizować bagaż. To sprawia, że pakowanie samochodu (tym samym organizacja miejsca) jest znacznie łatwiejsza.

Z drugiej strony, torby są bardziej elastyczne i lekkie niż walizki. Mogą lepiej dopasować się do przestrzeni bagażowej samochodu, co umożliwia wykorzystanie dostępnego miejsca w sposób bardziej efektywny. Torby są też łatwiejsze do przechowywania, ponieważ można je złożyć i schować w mniejszej przestrzeni. Torby są także bardziej uniwersalne, ponieważ można je nosić na ramieniu, co ułatwia przenoszenie bagażu na krótsze dystanse.

W przypadku dłuższych podróży np. nowym Mitsubishi z dużym przestronnym bagażnikiem, zwykle wygodniej jest pakować się w walizki kompozytowe ze względu na ich sztywną konstrukcję i większą odporność na uszkodzenia. Jednakże, jeśli dysponujemy nieco mniejszym bagażnikiem, takim jak w Mitsubishi Space Star i chcemy lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń w sposób bardziej efektywny – torby mogą być lepszym wyborem.

Organizacja samochodu przed pakowaniem

Przed przystąpieniem do pakowania warto zadbać o porządek w samochodzie. Po pierwsze, należy pozbyć się zbędnych rzeczy, które zajmują miejsce. Po drugie, warto wyczyszczyć samochód, aby uniknąć zabrudzeń na bagażu. Dodatkowo, przed wyjazdem należy sprawdzić legalizację gaśnicy, ważność zestawu naprawczego koła lub zapasowego i innych akcesoriów, które mogą nam się przydać w trakcie jazdy.

Jak spakować samochód?

Gdy mamy już porządek w samochodzie, czas na właściwe pakowanie. Przed umieszczeniem rzeczy w samochodzie, warto je rozłożyć na ziemi. Pozwoli to zobaczyć, jakie elementy mogą być ułożone na siebie i jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Tu mała podpowiedź pod kątem pakowania, do miękkich rzeczy warto wykorzystać worki próżniowe. Pomogą one zmniejszyć objętość odzieży i kołder, co pozwoli na lepsze wykorzystanie przestrzeni w samochodzie. Poniżej kilka tipów dotyczących samego umieszczania bagaży w przestrzeni bagażowej samochodu. 

Walizki ułożone poziomo w bagażniku samochodu osobowego.

Ciężkie rzeczy układaj zawsze na dnie

Najważniejszą zasadą, której należy się trzymać, jest układanie ciężkich rzeczy na dnie. Następnie, warto położyć mniejsze przedmioty, takie jak ubrania. Ostatnie rzeczy, które warto umieścić w samochodzie, to te, do których chcemy mieć łatwy dostęp. Są to np. aparat fotograficzny, dokumenty, kurtki itd. Jeśli przewozimy przedmioty wystające z bagażnika, np. rowery, należy upewnić się, że są one odpowiednio zabezpieczone i nie przeszkadzają w prowadzeniu samochodu. 

Podręczny bagaż zawsze trzymaj na wierzchu

Podręczny bagaż zwykle zawiera rzeczy, do których chcemy mieć szybki i łatwy dostęp, takie jak dokumenty, klucze, portfel, telefon czy przekąski. Dlatego też, warto trzymać go na wierzchu, aby uniknąć potrzeby zatrzymywania się w trakcie jazdy i móc szybko sięgnąć po potrzebne przedmioty, bez konieczności szukania ich w głębi bagażnika.

Trzymając bagaż podręczny na wierzchu, łatwiej też będzie go kontrolować. Nie będziemy musieli przesuwać ciężkich rzeczy, aby dostać się do przedmiotów, które potrzebujemy. To pozwoli na utrzymanie porządku i organizacji w samochodzie. Warto pamiętać, że bagaż podręczny powinien być odpowiednio zapakowany i zabezpieczony, aby uniknąć jego przemieszczania się podczas jazdy. W przypadku np. przewożenia napojów, warto umieścić je w szczelnych pojemnikach. To pozwoli uniknąć zalania bagażu w razie wypadku lub nagłego hamowania.

Pamiętaj o dostępie do apteczki, gaśnicy i innych akcesoriów bezpieczeństwa

Pamiętaj, aby upewnić się, że wszystkie przedmioty są odpowiednio zabezpieczone i nie przesuwają się podczas jazdy. Ciężkie rzeczy powinny być ułożone blisko tylnej części samochodu, aby zmniejszyć wpływ na centrę ciężkości. Dodatkowo, apteczka, ostrzegawcze trójkąty i gaśnica powinny być umieszczone w łatwo dostępnym miejscu.

Bagaż na dachu – o tym musisz pamiętać!

Mitsubishi Pajero z bagażnikiem dachowym jedzie po polnej drodze

Jeśli planujemy przewozić bagaż na dachu samochodu, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, należy upewnić się, że bagaż umieszczony na dachu jest odpowiednio zabezpieczony, aby nie przemieszczał się podczas jazdy. Po drugie, warto pamiętać o ograniczeniach wagowych i wymiarowych, które są określone przez producenta samochodu. Przekroczenie tych limitów może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Po trzecie, należy pamiętać, że bagaż na dachu zwiększa opór powietrza, co wpływa na spalanie samochodu. Dlatego też warto rozważyć, czy przewożenie bagażu na dachu jest konieczne.

Pakowanie samochodu – przydatne akcesoria 

Producenci samochodów oferują szeroką gamę akcesoriów do pakowania samochodu, które ułatwiają organizację i zwiększają efektywność wykorzystania przestrzeni bagażowej. Poniżej przedstawiam kilka przykładów akcesoriów dostępnych od producentów samochodów.

Torby dachowe

To doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej przestrzeni bagażowej. Torby dachowe są zwykle wodoodporne i zapewniają skuteczną ochronę przed kurzem i brudem. Torby dachowe można łatwo zamocować na dachu samochodu za pomocą uchwytów i pasków.

Uchwyty rowerowe

To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą przewozić rowery w samochodzie. Uchwyty rowerowe są zwykle montowane na dachu lub tylnej części samochodu i pozwalają na bezpieczne przewożenie jednego lub kilku rowerów.

Kosze dachowe

To świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej przestrzeni bagażowej, ale nie chcą przewozić bagażu w torbach dachowych. Kosze dachowe są zwykle mocowane na dachu samochodu i pozwalają na przewożenie różnych przedmiotów, takich jak np. narty, deski surfingowe czy sprzęt kempingowy.

Organizer bagażnika

To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zorganizować bagaż w sposób bardziej efektywny. Organizer bagażnika składa się z kilku przegródek i kieszeni, które pozwalają na rozdzielenie różnych przedmiotów i zapobiegają przemieszczaniu się bagażu w trakcie jazdy.

Przegroda bagażnika

To świetny pomysł dla osób, które chcą oddzielić przestrzeń bagażową od przedziału pasażerskiego. Przegroda bagażnika jest zwykle wykonana z siatki lub tworzywa sztucznego i zapobiega przemieszczaniu się przedmiotów w trakcie jazdy.

Akcesoria do pakowania samochodu oferowane przez producentów samochodów pozwalają na zwiększenie efektywności wykorzystania przestrzeni bagażowej i zapewniają skuteczną ochronę przedmiotów przewożonych w samochodzie. Korzystając z odpowiednio dopasowanych akcesoriów dedykowanych dla danego modelu pojazdu, można uniknąć przemieszczania się bagażu podczas jazdy, co wpływa na bezpieczeństwo i komfort podróży.

Podsumowanie 

Pakowanie samochodu przed wyjazdem może być stresującym zadaniem, ale odpowiednie planowanie i organizacja mogą pomóc w uniknięciu niepotrzebnego zamieszania. Ważne jest, aby efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, odpowiednio zabezpieczyć bagaż i pamiętać o ważnych przedmiotach gwarantujących bezpieczeństwo, takich jak apteczka i gaśnica. Dzięki tym kilku prostym krokom, pakowanie samochodu na wakacje czy inny wyjazd może okazać się łatwiejsze, bardziej efektywne i mniej stresujące.