Serwis klimatyzacji krok po kroku

Serwis klimatyzacji krok po kroku

Jesteś szczęśliwym posiadaczem samochodu marki Kia? Korzystasz z klimatyzacji, która zapewnia komfortową temperaturę wewnątrz auta bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz? Chcesz mieć pewność, że klimatyzacja utrzymana jest w dobrym stanie? Musisz wiedzieć, jak ważny jest jej regularny serwis. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z naszej pomocy, możesz mieć pewność, że klimatyzacja utrzymana będzie w odpowiednim stanie.

Różnica między kontrolą a serwisem klimatyzacji

Kontrola klimatyzacji to ogół czynności, których celem jest sprawdzenie, czy układ klimatyzacji działa poprawnie. Obejmują one także pomiar ciśnienia. Zlecając kontrolę klimatyzacji, musisz pamiętać, że nie będzie ona polegała na wymianie czynnika roboczego. Na kontrolę mogą składać się takie czynności, jak:

  • wymiana filtra kabinowego;
  • czyszczenie klimatyzacji.

Jako odpowiedzialny kierowca powinieneś zlecać kontrolę klimatyzacji raz w roku.

Serwis klimatyzacji zaczyna się do wpięcia testera do gniazda diagnostycznego. Pozwala to na wychwycenie ewentualnych błędów. Działania obejmują również sprawdzenie poziomu czynnika roboczego, poszczególnych elementów układu i ewentualna ich wymiana, jeśli okaże się to konieczne.

Kiedy serwisować naszą klimatyzację?

Jeśli chcesz utrzymać klimatyzację samochodową w dobrym stanie, musisz zadbać o jej regularny serwis – specjaliści zalecają, aby robić to raz w roku. Najrozsądniej jest zdecydować się na serwis klimatyzacji wiosną. Pamiętaj, że po okresie jesienno – zimowym w instalacji zalegać może wilgoć oraz dodatkowe zanieczyszczenia. 

Jeśli klimatyzacja nie zostanie wyczyszczona, będziesz wdychać to, co się w niej zasiedliło podczas jej użytkowania. To może prowadzić do problemów ze zdrowiem i gorszego samopoczucia. Mogą pojawić się bóle głowy, problemy z układem oddechowym, osoby cierpiące na astmę mogą doświadczyć nasilenia objawów. Serwis klimatyzacji jest więc obowiązkowy. Serwis należy przeprowadzić jeszcze zanim zrobi się na tyle ciepło, aby z klimatyzacji korzystać.

Kiedy serwisować klimatyzację

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Profesjonalny serwis klimatyzacji obejmuje trzy podstawowe czynności;

  • sprawdzenie szczelności układu;
  • sprawdzenie poziomu czynnika chłodzącego oraz jego ewentualne uzupełnienie;
  • sprawdzeniu smarowania układu.

Pamiętaj, że jeśli korzystasz z klimatyzacji cały rok, a nie tylko w sezonie letnim, zużycie niektórych elementów będzie następowało wolniej. Dzieje się tak między innymi z uszczelkami, które parcieją zdecydowanie szybciej, jeśli nie są smarowane krążącym czynnikiem. Korzystając z serwisu Kia w Lublinie, możesz mieć pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane tak, jak należy. W efekcie nie musisz martwić się kondycją klimatyzacji w swoim aucie. W razie jakichkolwiek wątpliwości nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Etapy kompleksowego serwisu klimatyzacji

Pierwszym etapem jest podłączenie testera do gniazda diagnostycznego. Dzięki temu fachowiec może odczytać ewentualne błędy i podjąć niezbędne działania. Następnie dokonywana jest ocena stopnia, w jakim ulatnia się czynnik roboczy klimatyzacji. Należy zaznaczyć, że naturalnym jest ubytek około 10% rocznie. Kiedy jednak czynnika ubywa więcej, mówi to o istnieniu nieszczelności w układzie – usterkę tą należy usunąć. 

Kompleksowy serwis obejmuje również ocenę wydajności układu klimatyzacji, co zależy od wielu czynników. Robi się to, wykorzystując specjalny termometr umieszczany na kratce wentylacyjnej. Niezbędnym etapem prac jest także odgrzybianie klimatyzacji oraz wymiana filtra kabinowego. Dzięki temu pozbędziesz się groźnych złogów grzybów, które osadzają się w układzie. Skuteczną, a jednocześnie w pełni bezpieczną metodą jest ozonowanie.

Test elektroniki pokładowej

Jak już wspomnieliśmy, pierwszym etapem serwisu klimatyzacji jest podłączenie testera do gniazda diagnostycznego. Specjalny program komputerowy pokazuje ewentualne błędy, które następnie są podstawą do dalszego działania. Jeśli chcesz mieć pewność, że test elektroniki pokładowej zostanie wykonany prawidłowo, postaw na solidny serwis. Decydując się na skorzystanie z naszych usług, nie musisz obawiać się tego, że Twoje auto trafi w nieodpowiednie ręce. Zatrudniamy wyłącznie najwyższej klasy fachowców, którzy doskonale znają się na swojej pracy, a kompleksowy serwis klimatyzacji nie ma przed nimi żadnych tajemnic.

Test elektroniki pokładowej

Wymiana czynnika roboczego i diagnostyka nieszczelności

Aby klimatyzacja działała bezawaryjnie i zapewniała pożądaną temperaturę, układ musi być przede wszystkim szczelny. Nawet niewielkie nieszczelności będą prowadzić do ubytku czynnika, czego konsekwencją będzie mniejsza wydajność. Jeśli w porę nie zadziałasz, Twoja klimatyzacja może w ogóle przestać działać. Pamiętaj, że wyciekać może nie tylko sam czynnik, ale również olej, którego zadaniem jest smarowanie kompresora. Jeśli jego poziom będzie zbyt niski, może dojść do zatarcia tego elementu, który jest najdroższy w całym układzie. To właśnie dlatego tak ważna jest profesjonalna diagnostyka nieszczelności systemu i wymiana czynnika roboczego, jeśli jego poziom jest zbyt niski. Pozwala to uniknąć naprawdę kosztownych napraw i poważnych problemów.

Sprawdzenie wydajności klimatyzacji

Klimatyzacja ma sens tylko wtedy, kiedy charakteryzuje się wydajnością na odpowiednim poziomie. To właśnie dlatego profesjonalny serwis klimatyzacji obejmuje również sprawdzenie jej wydajności. Jak już wspomnieliśmy, służy do tego specjalny termometr, który podczas testu umieszcza się na kratce wentylacyjnej. Jeśli nie wypadnie on tak, jak należy, niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań, które mają doprowadzić do poprawy wydajności układu. Jeśli chcesz korzystać z auta wyposażonego w naprawdę sprawną klimatyzację, która doskonale sprawdzi się podczas nawet największych upałów, pamiętaj, że regularny serwis obejmujący również kontrolę jej wydajności jest tym, o czym nie możesz zapomnieć.

Odgrzybianie i wymiana filtra kabinowego

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie jest tym, o czym absolutnie nie wolno zapomnieć. Jest to skuteczny sposób na pozbycie się grzybów i bakterii, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie, a jednocześnie sprawiają, że z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach. Należy wykonywać je raz w roku, a także zawsze wtedy, kiedy poczujesz nieprzyjemny aromat po włączeniu klimatyzacji. 

Cenioną obecnie metodą jest ozonowanie, które bazuje na wykorzystaniu ozonu. Wprowadzany jest on do kanałów wentylacyjnych i naprawdę skutecznie rozprawia się z tym, co może nam szkodzić. Odgrzybiając klimatyzację, pamiętaj również o wymianie filtra kabinowego. Jeśli tego nie zrobisz, nie zostaną usunięte wszystkie groźne bakterie i grzyby. Na wymianie filtra nie należy oszczędzać – jest to naprawdę niedrogi element.

Odgrzybianie i wymiana filtra kabinowego

Wymiana osuszacza

Osuszacz to niewielki element, który często określany jest mianem odwadniacza. Jego zadaniem jest osuszanie czynnika chłodzącego, a także oleju, który znajduje się w sprężarce. Jeśli w układzie klimatyzacji znajdzie się woda, pojawia się ogromny problem – dojdzie do powstawania drobinek lodu, przez które ruch czynnika chłodzącego nie będzie możliwy. W efekcie spadnie drastycznie wydajność klimatyzacji. Problemy z osuszaczem mogą przełożyć się też na szczelność całego układu oraz przyczynić się do szybszego zużycia poszczególnych elementów tworzących cały układ. 

Zadaniem odwadniacza jest także wyłapywanie różnego rodzaju drobin, które znalazły się w czynniki chłodzących – mogą one doprowadzić do dużych usterek, dlatego tak ważne jest, aby je wyeliminować. Jeśli osuszacz nie spełnia należycie swojej funkcji, należy go jak najszybciej wymienić. Profesjonalny serwis klimatyzacji obejmuje również tą usługę.

Co jaki czas odgrzybiać klimatyzację i wymieniać filtr kabinowy?

Jak już wspomnieliśmy, klimatyzacja powinna być odgrzybiana przynajmniej raz w roku. Najrozsądniej jest zrobić to po sezonie zimowym, podczas którego na ogół nie korzystamy z klimatyzacji. Odgrzybianie jest wskazane również zawsze, gdy poczujesz nieprzyjemny aromat w samochodzie po uruchomieniu klimatyzacji. Specjaliści podkreślają, że filtr kabinowy powinien być wymieniany zawsze, gdy klimatyzacja jest odgrzybiana. Tylko to jest gwarantem pozbycia się wszystkich grzybów i bakterii, które znalazły się w układzie. W przeciwnym razie część z nich może pozostać, czego konsekwencją może być złe samopoczucie, kiedy będziesz jechać autem z włączoną klimatyzacją.

Czy serwisowanie klimatyzacji w samochodzie to konieczność?

Serwis klimatyzacji oczywiście nie jest obowiązkowy – jeśli nie chcesz, nie musisz go robić. Pamiętaj jednak, że takie postępowanie może pociągać za sobą szereg konsekwencji. Na początku może pojawić się spadek wydajności systemu – klimatyzacja będzie chłodzić słabo, co odczujesz zwłaszcza w szczególnie upalne dni. Z czasem klimatyzacja może w ogóle przestać działać. Jeśli chcesz tego uniknąć, pamiętaj o regularnym jej serwisowaniu.

Serwis klimatyzacji – ile to kosztuje?

Na tak zadane pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi – ostateczna cena uzależniona jest bowiem od zakresu prac, które trzeba wykonać. Jeśli niezbędne będzie uzupełnienie czynnika lub wymiana poszczególnych komponentów, musisz liczyć się z wyższym kosztem. Pamiętaj jednak, że nasz serwis gwarantuje naprawdę atrakcyjne stawki.