Historia marki Kia

Historia marki Kia

Do samochodów cieszących się od lat popularnością nie tylko w Polsce, ale również wśród kierowców w innych krajach europejskich, zalicza się te marki Kia. Uchodzą one za pojazdy niezwykle wygodne, funkcjonalne, bezpieczne, a jednocześnie naprawdę estetyczne. Szeroki wybór modeli sprawia, że każdy – bez względu na posiadane preferencje – ma szansę znaleźć auto marki Kia odpowiednie dla siebie. Wśród wielu modeli dostępne są zarówno te naprawdę duże, jak i zdecydowanie mniejsze. Na samochód Kia mogą więc postawić rodziny z dziećmi oraz single. Jaką historię ma Kia Motors?

Co oznacza skrót Kia?

Historia marki Kia rozpoczęła się w roku 1944. To właśnie wówczas zaczęła produkcję części rowerowych, które następnie można było kupić na przedmieściach Seulu. Ciekawostką jest fakt, że części te produkowane były ręcznie. Początkowo firma nazywała się nieco inaczej: Kyungsung Precision Industry. W roku 1952 zdecydowano o zmianie nazwy na Kia Industry Corp. Słowo Kia powstało po połączeniu dwóch koreańskich słów: ki oraz a. To pierwsze przetłumaczyć można jako wywodzić się, to drugie oznacza po prostu Azję. W efekcie nazwę Kia można tłumaczyć jako pochodzący z Azji.

Samochody marki Kia zaliczane są obecnie do jednych z najchętniej kupowanych pojazdów wywodzących się z Azji. Polacy cenią je za elegancki wygląd, wygodę podróżowania, a także stosunkowo przystępne ceny. Auta te charakteryzują się również niezawodnością na wysokim poziomie.

Co oznacza skrót Kia?

Początki produkcji samochodów

Potrzeby rynkowe zmieniały się – rowery były powoli zastępowane przez motocykle, co sprawiło, że firma Kia musiała nieco zmienić profil działalności. Tak w roku 1961 na linię produkcyjną trafiły pierwsze motocykle. Już rok później – w 1962 roku – firma zaczęła produkować trójkołowe pojazdy dostawcze. W latach 70. Kia mogła pochwalić się własnym silnikiem benzynowym, co umożliwiło rozpoczęcie produkcji samochodów. Pierwszym pojazdem sygnowanym tą marką, jaki pojawił się na rynku, była ciężarówka Tytan. Miało to miejsce w roku 1971. Kolejny ważny krok w rozwoju firmy to rozpoczęcie produkcji samochodów osobowych. Od października 1974 roku fabrykę marki Kia opuszczało auto Brisa S100 – było ono produkowane aż do 1981 roku. Ciekawostką jest fakt, że był to licencjonowany model Mazdy Familia.

Dlaczego Kia zmieniła logo?

Logo marki Kia, które miłośnicy motoryzacji mogą zobaczyć na najnowszych samochodach, pojawiło się w 2021 roku. Przedstawiciele firmy zgodnie podkreślają, że łączy ono rytm i symetrię, a jednocześnie symbolizuje nieustanny wzrost, co doskonale wpisuje się w filozofię marki: Kia nie spoczywa na laurach, nieustannie się rozwija, oferując klientom coraz to lepsze rozwiązania. Nowe logo wprowadzono po to, aby odzwierciedlić wartości, którymi dzisiaj kieruje się przedsiębiorstwo motoryzacyjne Kia.

Obecnie koncern Kia Motors to nowoczesne przedsiębiorstwo, które działa naprawdę sprawnie, produkując samochody odpowiednie dla wymagających klientów. Auta są nowoczesne, estetyczne, prezentują się naprawdę świetnie. Jednocześnie zapewniają komfort jazdy na najwyższym poziomie.

Dlaczego Kia zmieniła logo?

Kto produkuje samochody marki Kia?

Kia Motors to obecnie najstarsze przedsiębiorstwo motoryzacyjne, jakie znajduje się w Korei. Specjalizuje się w produkcji samochodów osobowych, w swojej ofercie ma także lekkie auta dostawcze. Mało kto jednak wie, że obecnie Kia wchodzi w skład większego koncernu motoryzacyjnego, którym jest Hyundai Kia Automotive.

Gdzie jest produkowana Kia w Europie?

W 2006 roku w Żylinie na Słowacji powstała nowoczesna fabryka samochodów marki Kia. W dużej mierze to właśnie Kia Slovakia odpowiada na stale rosnącą popularność tych pojazdów w Europie. Mówiąc o słowackich zakładzie produkcyjnym, warto podkreślić, że został on uhonorowany wieloma nagrodami za jakość produkcji. Specjaliści z branży cenią to miejsce także za wysoką wydajność. Obecnie trudno wyobrazić sobie obecność marki na Starym Kontynencie bez tego cenionego zakładu produkcyjnego. Do pierwszych samochodów, które opuściły tutaj taśmę produkcyjną zalicza się Kia Ceed, która produkowana jest nadal. To właśnie jej pojawienie się na rynku wiąże się z wprowadzeniem aż siedmioletniej gwarancji dla tych, którzy zdecydowali się kupić nową Kię. 

Sieć samochodów Kia jest zasilana stale rosnącą liczbą produkowanych pojazdów, rozszerza się dynamicznie, oferując coraz większy wybór dla klientów w różnych regionach. Dzięki temu coraz więcej kierowców może cieszyć się nie tylko wysoką jakością i wydajnością produktów Kia, ale także łatwiejszym dostępem do nich, dzięki zwiększającej się liczbie dealerów samochodowych.

Najważniejsze daty z historii Kia

Najważniejsze daty w historia przedsiębiorstwa motoryzacyjnego Kia to:

  • 1944. To rok, kiedy powstał zakład Kyungsung Industrial Co. Jak już wspomnieliśmy, początkowo zajmował się on wyłącznie produkcją części do rowerów. Na samochody przyszedł czas później.
  • 1961. Z taśmy produkcyjnej zjechał pierwszy motocykl.
  • 1962. Przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję pojazdu trzykołowego K – 360.
  • 1971. W tym roku przedsiębiorstwo Kia wyprodukowało pierwszy samochód. Była to ciężarówka Tytan. 
  • 1974. Zakład produkcyjny opuszcza pierwsze auto osobowe Brisa. Jak już wspomnieliśmy, Kia wykorzystała elementy konstrukcyjne Mazdy.
  • 1978. Inżynierowie firmy Kia zbudowali pierwszy silnik wysokoprężny. 

Samochody marki Kia szybko zdobyły popularność. Już w roku 1988 przedsiębiorstwo mogło pochwalić się milionem wyprodukowanych pojazdów, co było imponującym wynikiem. 

Ciekawostki

  • Obecnie koncern Kia Motors ma naprawdę imponujący roczny przychód. Z udostępnianych przez firmę danych wynika, że wynosi on blisko 20 miliardów dolarów rocznie. To naprawdę ogromna kwota, która najlepiej obrazuje, jak duży wpływ marka ma na światowy rynek motoryzacyjny.
  • Mimo ogromnych obrotów Kia Motors zatrudnia na całym świecie jedynie 33 000 pracowników. Odpowiadają oni za projektowanie nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań pozwalających produkować coraz to lepsze samochody.
  • Ciekawostką dla Polaków jest to, że radio RMF FM od początku lat 90. wykorzystuje samochody Kia Sportage podczas realizacji transmisji. Cenione były starsze modele, w przypadku tych nowszych nic się w tym względzie nie zmieniło. Wierność marce pokazuje, że są to naprawdę dobre pojazdy, które nie zawodzą.
  • Rok 2012 był znaczący w historii marki. To właśnie wówczas nastąpiła zmiana na fotelu prezesa. Po raz pierwszy nie został nim Koreańczyk.