Badanie techniczne pojazdu – co sprawdzamy w czasie przeglądu?

 • by

Każdy pojazd, który porusza się po polskich drogach, musi posiadać ważne badanie techniczne. Kierowcy wykonują je na stacjach diagnostycznych, gdzie podczas przeglądu specjaliści sprawdzają najważniejsze elementy samochodu. Nie wszyscy jednak wiedzą co jest przedmiotem takiej kontroli.

Badanie techniczne pojazdu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku nowych samochodów pierwsze badanie wykonuje się po upływie 3 lat od ich zakupu. Druga wizyta u diagnosty ma miejsce po upływie kolejnych 2 lat, natomiast kolejne odbywają się już co roku. Nasi specjaliści z Bosch Technotop Lublin stacja kontroli pojazdów dodają jednak, że są odstępstwa od zasad ogólnych, na przykład samochody z instalacją LPG, które muszą być sprawdzane rokrocznie.

Co jest sprawdzanie podczas badania technicznego?

Niektórzy zastanawiają się, co tak naprawdę diagności sprawdzają podczas przeglądu. Przede wszystkim dotyczy to początkujących kierowców, którzy odwiedzają stację diagnostyczną pierwszy raz. Otóż w czasie badania technicznego sprawdzane są następujące elementy każdego pojazdu:

 • układ hamulcowy;
 • światła i instalacja elektryczna;
 • układ kierowniczy i zawieszenie;
 • amortyzatory;
 • kondycja opon, szyb oraz nadwozia;
 • ilość emitowanych spalin;
 • głośność układu wydechowego;
 • ewentualne wycieki płynów eksploatacyjnych;
 • podwozie;
 • elementy, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

stacji kontroli pojazdów Technotop przykładamy dużą wagę do kondycji aut wyposażonych w instalację gazową LPG. Musi być ona zamontowana zgodnie z przepisami, a ponadto ma być szczelna, zapewniać emisję spalin w granicach dopuszczalnych norm.

Zazwyczaj przegląd techniczny trwa od piętnastu minut do pół godziny. Nasi pracownicy dokładają wszelkich starań aby obsługa klientów odbywała się na najwyższym poziomie.

Co zrobić jeżeli zostanie wykryta usterka?

Może się zdarzyć tak, że nasz diagnosta wykryje usterkę w sprawdzanym samochodzie. Jeżeli jest ona drobna, pojazd przejdzie badanie techniczne. W przypadku istotnych nieprawidłowości wystawi on zaświadczenie potwierdzające ten fakt, które obliguje kierowcę do jej usunięcia w terminie 14 dni. Przy naszej stacji kontroli pojazdów Technotop prowadzimy również autoryzowany Bosch Car Service, w którym można naprawić usterki w samochodach wszystkich marek w przystępnych cenach. Dzięki temu auto cały czas pozostaje pod opieką zaufanych specjalistów, co pozwala na kompleksową obsługę pojazdów i pozytywnie wpływa na zadowolenie naszych klientów.

Badanie techniczne pojazdu bywa stresujące dla niektórych kierowców. Szczególnie dla tych początkujących oraz posiadających starsze pojazdy. Prawda jest taka, że każdy samochód poruszający się po drogach musi być sprawny. Jeśli jednak nasi diagności wykryją usterki, można je szybko usunąć w prowadzonym przez nas serwisie.