Małe auta miejskie KIA – jaki model wybrać?

Ludzie jadą samochodem KIA z włączoną nawigacją

Infrastruktura miejska i ciasne parkingi przyczyniły się do tego, że na ulicach coraz częściej spotykane są małe auta miejskie. Obecnie, jest to jeden z najchętniej poszukiwanych typów pojazdu, zarówno na rynku nowych jak i używanych samochodów.

Małe auta miejskie – jaki model KIA wybrać?

Małe miejskie auto znane jest z prostoty, niezawodności i zwinności, której brak samochodom o wielkich gabarytach. Kompaktowy samochód do miasta nie musi posiadać luksusowego wnętrza ani bardzo mocnego silnika, ponieważ zamiast prędkości liczy się dynamika. Użytkownicy cenią sobie modele KIA do miasta za mały promień skrętu i zapewnienie dobrej widoczności.

Samochód kompaktowy – co to znaczy?

Co to znaczy samochód kompaktowy, jak wygląda użytkowanie takiego auta w praktyce i wreszcie czy warto w niego zainwestować? Auta kompaktowe z segmentu C jako samochody niższej lub średniej klasy świetnie sprawdzają się w mieście i na trasach. Wśród modeli kompaktowych wyróżnić można kompakty z różnymi rodzajami nadwozia, takimi jak sedan, hatchback czy kombi. 

Samochód kompaktowy posiada wiele zalet:

  • duży wybór modeli w rozpiętym przedziale cenowym,
  • popyt na tego typu auta sprawia, że nietrudno je odsprzedać, 
  • nie generują one zbyt dużych wydatków na serwis i naprawy,
  • szeroki wybór wersji silnikowych oraz rodzajów nadwozia,
  • świetnie sprawdzają się w mieście i na trasie,
  • mogą służyć jako rodzinne miejskie auta, ale jednocześnie bez problemu przewieziesz w nich większe przedmioty,
  • ubezpieczenie małego samochodu nie jest zbyt kosztowne.
Umów się na jazdę próbną

Czym charakteryzuje się małe auto miejskie?

Mały samochód do miasta charakteryzuje się dużą oszczędnością, zagwarantowaną przez montaż silnika o małej pojemności. Poza oszczędnością paliwa, mały silnik wpływa również na zmniejszenie opłat za ubezpieczenie samochodu, który jest mniej awaryjny oraz tani w naprawie. 

Duże znaczenie w przypadku auta miejskiego ma styl zaprojektowanego nadwozia, który stanowi wyzwanie dla projektantów pragnących zapewnić dużą przestrzeń pasażerską i bagażowa w małym aucie. Stąd też, często samochody tego typu produkuje się z zastosowaniem szerokiego rozstawu osi, który eliminuje problem wnikania nadkoli do kabiny.

Wymiary małego miejskiego auta

Kompaktowe auta miejskie można podzielić na dwie klasy pod względem wymiarów, byłyby to auta średnie, takie jak Kia e-Soul oraz auta małe, typu KIA Rio czy KIA Picanto. Zarówno średnie jak i małe modele aut charakteryzują stosunkowo niewielkie rozmiary.

KIA e-Soul

Długość – 4195 mm

Szerokość – 1800 mm

Wysokość – 1605 mm

Masa całkowita – od 2025 do 2180 kg

KIA Rio

Długość – 4065 mm

Szerokość – 1725 mm

Wysokość – 1450 mm

Masa całkowita – od 1035 do 1155 kg

Kia Picanto

Długość – 3595 mm

Szerokość – 1595 mm

Wysokość – 1485 mm

Masa całkowita – 1400 kg

Nieduże rozmiary małych aut miejskich powodują, że samochód jest zwinny i bez problemu zmieści się nawet w trudno dostępnym miejscu parkingowym. Drobna konstrukcja i obły profil samochodu Kia Rio przyczyniły się do tego, że został on okrzyknięty idealnym autem miejskim dla kobiety. Panie bardzo cenią sobie kompaktową klasę i niewielkie wymiary aut.

Umów się na jazdę próbną

Rodzaje silnika

Zużycie paliwa zależy głównie od dynamiki jazdy, ale również od ukształtowania terenu, gęstości ruchu, wyposażenia samochodu oraz długości trasy. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, najlepszym samochodem do poruszania się po mieście okazuje się być ten posiadający silnik benzynowy lub hybrydowy. 

Auto do miasta z silnikiem benzynowym stanowi najpopularniejszy wybór wśród użytkowników kompaktowych aut. Wśród głównych zalet takiego rozwiązania wyróżnić można niższą cenę pojazdu, niż w przypadku aut z silnikiem diesla oraz niską awaryjność. Ponadto auta z silnikiem benzynowym charakteryzują się łatwym rozruchem, cichą pracą i większa dynamiką jazdy. 

Eksploatacja samochodu z silnikiem hybrydowym nie różni się praktycznie od użytkowania innego pojazdu z konwencjonalnym napędem. Auta hybrydowe osiągają bardzo dobre rezultaty zużycia paliwa w ruchu miejskim, w niektórych modelach wynik ten plasuje się na poziomie 5 litrów na 100 km. Co więcej miejskie auto z silnikiem hybrydowym jest bardzo ekonomiczne, ponieważ emisja spalin została obniżona do minimum, co ma pozytywny wpływ na środowisko.

Niebieska KIA Rio jedzie po moście

Skrzynia biegów a małe miejskie auto

W Polsce wśród samochodów miejskich wciąż dominują egzemplarze z manualną skrzynią biegów. Wynika to głównie z przyzwyczajenia do manualnej skrzyni biegów oraz tego, że wokół automatycznej skrzyni biegów powstało wiele mitów. Z czasem coraz większe grono użytkowników aut miejskich zaczęło dostrzegać komfort i wygodę poruszania się pojazdem w automacie. 

Małe auto miejskie w automacie jest bardzo wygodne, ze względu na to, że nie wymaga ciągłego wciskania sprzęgła i manewrowania drążkiem do zmiany biegów podczas jazdy w miejskich warunkach. Miejskie auto z automatem wygodnie się prowadzi, a kierowca może skupić się na dokładnym obserwowaniu drogi, zamków czy innych uczestników ruchu. Warto wspomnieć też o tym, że automatyczna skrzynia biegów zapobiega nadmiernemu życiu tarcz sprzęgła.

Praktyczne rozwiązania i wyposażenie auta

Jednym z praktycznych rozwiązań zastosowanych w małych autach miejskich są wspomniane już silniki hybrydowe, które umożliwiają ekonomiczną i ekologiczną jazdę. Ponadto niektóre modele małego auta do miasta posiadają zamontowane innowacyjne systemy bezpieczeństwa, takie jak hamowanie przez automat w sytuacji wykrycia innego pojazdu lub pieszego, czy czujnik zmierzchu i deszczu. 

Praktycznym rozwiązaniem zastosowanym w niejednym aucie miejskiego KIA jest automatyczna skrzynia biegów pozwalająca obniżyć spalanie i zwiększająca komfort jazdy. Ponadto producenci aut dbają o ładny design i wykończenia wnętrz tego typu aut, co jest ważne szczególnie dla kobiet. Co więcej nowoczesne modele aut miejskich posiadają naprawdę dużą przestrzeń bagażową i pasażerską.

Systemy ułatwiające poruszanie się samochodem po mieście

Produkowane obecnie auta, dostępne u dealerów samochodowych coraz częściej można kupić w pakiecie z dodatkowym wyposażeniem ułatwiającym poruszanie się po mieście. Jednym z dodatkowym elementów jest asystent parkowania, czy inaczej parktronic, który wspiera kierowcę podczas manewrowania i parkowania pojazdu. Obszar przed i za pojazdem jest monitorowany przez czujniki ultradźwiękowe, które ułatwiają ocenę odległości od wykrytych przeszkód. Jest to świetny system, który pomaga uniknąć wielu uszkodzeń parkingowych czy stłuczek. 

Parkowanie może ułatwiać również kamera cofania, która przesyła obraz do odbiornika, czyli ekranu zainstalowanego wewnątrz pojazdu. Bardzo często ekranem jest lusterko wsteczne, ale niekiedy kierowcy decydują się na zamontowanie dodatkowego ekranu na desce rozdzielczej. 

Innowacyjnym rozwiązaniem znacząco wpływającym na bezpieczeństwo jazdy jest asystent pasa ruchu. Funkcja tego systemu polega na śledzeniu oznaczenia poziomego na jezdni. W przypadku, gdy samochód zjeżdża na sąsiedni pas lub pobocze, system alarmuje kierowcę za pomocą sygnału dźwiękowego oraz podświetlającej się ikony.

KIA e-Soul – ekonomiczny samochód do miasta z wielkimi możliwościami

Kia e-Soul to propozycja oszczędnego auta miejskiego z gwarancją na 7 lat, którego średnie spalanie wynosi od 5 do 7 litrów w cyklu mieszanym w zależności od wersji i pojemności silnika. Pojemność bagażnika w tym modelu wynosi aż 319 litrów użytecznej przestrzeni. Płaski dach pozwala na zapakowanie samochodu do poziomu zagłówków, co dodaje jeszcze trochę przestrzeni na bagaże. 

KIA e-Soul na podjeździe garażowym do domu

Ten mały ekonomiczny samochód do miasta z 2022 roku posiada na wyposażeniu wszelkie niezbędne elementy, w tym systemy ABS, BAS, ESC, HAC, VSM oraz system automatycznego hamowania z funkcją wykrywania przeszkód, system KIA Smart Key, oraz tempomat i wiele, wiele innych. Świetnie spełnia rolę samochodu rodzinnego, ponieważ jest niezwykle bezpieczny, a na wyposażeniu posiada system bezpiecznego mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX.

KIA Rio – mała KIA, która potrafi zaskoczyć

KIA Rio to kolejna propozycja ekonomicznego samochodu do miasta, na który w salonie KIA otrzymasz siedmioletnią gwarancję. Średnie spalanie tego typu modelu wynosi od 3.6 do 7.1 litra w cyklu mieszanym na 100 km. Duże różnice wynikają z zastosowania różnego typu silników w poszczególnych wersjach modelu. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii pojemności bagażnika, gdzie średnia pojemność wynosi 325 litrów. 
Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, mała KIA Rio wyposażona jest w innowacyjne systemy bezpieczeństwa i funkcje zwiększające komfort jazdy. Z ciekawszych opcji samochodu można wyróżnić barwione szyby, selektor trybu jazdy, kontrola ciśnienia w oponach czy napinacze pasów bezpieczeństwa dla foteli przednich. Warto odwiedzić nasz salon i skorzystać z darmowej jazdy próbnej.

Nowa Kia Rio na białym tle skierowana przodem

KIA Picanto – małe miejskie auto, które pokochasz

Samochód do miasta powinien być szybki, zwinny, wygodny i ekonomiczny. W myśl tych zasad zaprojektowana została KIA Picanto, której spalanie sięga od 4.2 do 5.9 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. Jest to bez wątpienia jeden z bardziej oszczędnych samochodów miejskich. W przypadku tego modelu podstawowa pojemność bagażnika wynosi 255 litrów. 

Samochód marki KIA jedzie po ulicy

Mała KIA Picanto to auto idealne do miasta, ze względu na wygodę, bezpieczeństwo i kompaktowość. Z ciekawszych elementów wyposażenia warto wymienić komputer pokładowy, konsolę centralną z miejscami na kubki, wielofunkcyjną kierownicę oraz innowacyjne systemy, takie jak automatyczne wyłączanie silnika na postoju.

Umów się na jazdę próbną