Zmiana opon na zimowe – dlaczego warto ją zrobić?

Jak wymienić opony ? poradnik salonu samochodów Lublin

Listopad to najlepsza pora na zmianę opon na zimowe. Temperatury są bowiem coraz niższe, a jezdnie częściej bywają śliskie. W takich warunkach letnie ogumienie nie radzi sobie najlepiej, stąd też nie należy czekać na pierwszy śnieg. Dlaczego jeszcze warto zmienić opony na zimowe?

Opony zimowe – podstawowe informacje

Specjaliści z serwisu Kia Lublin radzą, aby dokonywać zmiany opon, gdy prognozowana temperatura ma wynosić przez kilka dni poniżej 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach letnie ogumienie zaczyna tracić swoje właściwości i jazda na nim może być niebezpieczna. Opony to bowiem jedyny element każdego pojazdu, który ma styczność z jezdnią. Obniżona przyczepność przekłada się bezpośrednio na gorsze zachowanie samochodu w zakrętach, jak również na dłuższą drogę hamowania.

Opony sezonowe i opony całoroczne – co wybrać?

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się opony całoroczne. Wynika to nie tylko z pragnienia zaoszczędzenia przez kierowców pieniędzy, ale również z tego, że zimy stały się znacznie łagodniejsze niż dawniej. Czy rzeczywiście są one lepsze od opon zimowych?

Mechanicy z serwisu Subaru Lublin odpowiadają, że opony całoroczne to propozycja dla mniej wymagających kierowców. Materiał, z którego są one wykonane, sprawdza się bowiem z założenia zarówno zimą, jak i latem. Nie oferuje on jednak najlepszych parametrów tak jak opony sezonowe. Jeżeli zatem ktoś zamierza zimą podróżować w góry lub miejsca, gdzie występują większe opady, ogumienie zimowe będzie znacznie lepszym wyborem.

To jednak nie wszystko. Na rynku dostępne są również następujące klasy ogumienia:

  • premium – dla samochodów z wyższej półki o ponadprzeciętnych osiągach;
  • medium – dla większości użytkowników;
  • budget – dla kierowców sporadycznie korzystających ze swoich aut.

Im wyższa klasa, tym lepsze osiągi danych opon. Należy jednak mieć świadomość, że ogumienie jest elementem typowo eksploatacyjnym, który z biegiem czasu traci swoje właściwości. Dlatego też istotne jest sprawdzenie jego stanu przed montażem.

Jak wybrać odpowiedni serwis zmiany opon?

Decydując się na zmianę opon, warto wybrać odpowiedni warsztat. Bosch Car Service Technotop przy al. Kraśnickiej 150A w Lublinie oferuje swoim klientom wiele dodatkowych usług. To nie tylko wymiana opon Lublin, ale również serwis Lublin oraz mechanik samochodowy Lublin. W naszym punkcie wymieniamy opony w rozmiarach do 24 cali, w tym coraz popularniejsze runflaty. Umożliwiamy także przechowanie ogumienia do następnego sezonu.

Sezon na zmianę opon dopiero się zaczyna. W najbliższych dniach wiele warsztatów przeżyje prawdziwe oblężenie przez kierowców. Nie ma więc sensu zwlekać, najlepiej już dziś umówić się na wizytę w serwisie.